26th EUROFEST 2018

Kampprogrammer & Stillinger

DAGSKALENDER // Stadion = GoogleMap

SLUTSPIL // 8 JULI

U16 DRENGE A
HC Schoten – Sæby HK 7 – 15
Kl. 10.00 // 8 juli
@ Tehniska Sola-Target

U12 PIGER
Sæby HK – Jura Committee 13 – 17
Kl. 12.00 // 8 juli
@ Skofije-Skoda

U16 DRENGE B
Sæby HK
– HTE 18 – 14
9. plads
Kl. 13.20 // 8 juli
@ Tehniska Sola-Target

U12 DRENGE
Sæby HK – Uodl HB A 8 – 11
8. plads
Kl. 16.40 // 8 juli
@ Tehniska Sola-Target

SENIOR DAMER
Ceta Team – Sæby HK 13 – 20
1. plads
Kl. 18.00 // 8 juli
@ Central Igrisce-Porsche

SLUTSPIL // 7 JULI

SENIOR HERRER
RD Koper 2013 – Sæby HK 0 – 6
Kl. 8.00 // 7 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

U16 DRENGE A
Sæby HK – RK Mevescak ZG 12 – 15
Kl. 8.40 // 7 juli
@ Tehniska Sola-Target

U12 DRENGE
WAT Funfhaus
– Sæby HK 15 – 7
Kl. 9.20 // 7 juli
@ Bonifika 2 – Hummel 2

U12 DRENGE
Sarrebourg Moselle
– Sæby HK 15 – 9
5. – 8. pladsen
Kl. 12.40 // 7 juli
@ Bonifika 2 – Hummel 2

U16 DRENGE B
Sæby HK
– Balonmano Culeredo 21 – 10
Kl. 13.20 // 7 juli
@ Tehniska Sola-Target

SENIOR HERRER
Fikesz – Sæby HK 22 – 22
Kl. 14.00 // 7 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

U12 PIGER
PSP 24 Opole – Sæby HK 9 – 15
Kl. 14.40 // 7 juli
@ SRC Bonifika 1 – Ekoefekt

SENIOR DAMER
Izolanke – Sæby HK 11 – 20
SEMIFINALE
Kl. 22.10 // 7 juli
@ Central Igrisce-Porsche

RESULTATER // 6 JULI

U16 DRENGE B
Balonmano Urdiliz – Sæby HK 9 – 19
Kl. 8.40 // 6 juli
@ Tehniska Sola-Target

U16 DRENGE B
R.O.C. Flemalle – Sæby HK 6 – 31
Kl. 10.00 // 6 juli
@ Tehniska Sola-Target

U12 DRENGE
Hazena Melvik – Sæby HK 0 – 6
Kl. 12.40 // 6 juli
@ SRC Bonifika 1 – Ekoefekt

U16 DRENGE A
RD Koper 2013
– Sæby HK 15 – 11
Kl. 16.40 // 6 juli
@ Sola Koper-Luka Koper

SENIOR DAMER
Radlice Praha – Sæby HK 10 – 28
Kl. 17.20 // 6 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

SENIOR HERRER
HTE – Sæby HK 0 – 6
Kl. 17.30 // 6 juli
@ Tehniska Sola-Target

U12 PIGER
Sæby HK – TJ Sokol Poruba 10 – 21
Kl. 18.40 // 6 juli
@ Bonifika 2 – Hummel 2

RESULTATER // 5 JULI

U16 DRENGE B
HIB Graz A – Sæby HK 18 – 20
Kl. 8.40 // 5 juli
@ Tehniska Sola-Target

U16 DRENGE A
Sæby HK
– Urdiliz Eskubaloiae 12 – 6
Kl. 12.00 // 5 juli
@ Sola Koper-Luka Koper

U16 DRENGE B
RD Izola – Sæby HK 16 – 12
Kl. 12.40 // 5 juli
@ Tehniska Sola-Target

SENIOR DAMER
R.O.C. Flemalle – SÆBY HK 8 – 29
Kl. 13.20 // 5 juli
@ Sola Koper – Luka Koper

U12 DRENGE
Doubs Central – Sæby HK 10 – 10
Kl. 16.00 // 5 juli
@ Bonifika 2 Hummel 2

U12 PIGER
Sæby HK
– Veseli Nad Moravu 13 – 10
Kl. 17.30 // 5 juli
@ Sola Koper – Luka Koper

SENIOR HERRER
Balonman Culleredo – Sæby HK 18 – 19
Kl. 19.10 // 5 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

SENIOR HERRER
Elita
 – Sæby HK 12 – 11
Kl. 21.40 // 5 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

U12 DRENGE
8. plads

SLUTSPIL

7. – 8. plads
Sæby HK – Uodl HB A 8 – 11
Kl. 16.40 // 8 juli
@ Tehniska Sola-Target

5. – 8. plads
Sarrebourg Moselle – Sæby HK 15 – 9
Kl. 12.40 // 7 juli
@ Bonifika 2 – Hummel 2

KVARTFINALE
WAT Funfhaus – Sæby HK 15 – 7
Kl. 9.20 // 7 juli
@ Bonifika 2 – Hummel 2

GRUPPESPIL

Sæby HK – Uodl HB A 0 – 6

Kl. 15.20 // 4 juli
@ Bonifika 2 Hummel 2

Doubs Central – Sæby HK 10 – 10

Kl. 16.00 // 5 juli
@ Bonifika 2 Hummel 2

Hazena Melvik – Sæby HK 0 – 6

Kl. 12.40 // 6 juli
@ SRC Bonafika 1 – Ekoefekt

STILLING

TEAMK/V/U/TMålPoint
UODL HB A3/3/0/0+216
SÆBY HK3/1/1/1+03
DOUBS CENTRAL3/1/1/1-33
HAZENA MELVIK3/0/0/3-180

SPONSORER

U12 PIGER
10. plads

SLUTSPIL

SLUTSPIL

PSP 24 Opole – Sæby HK 9 – 15
9. – 12. plads

Kl. 14.40 // 7 juli
@ SRC Bonifika 1 – Ekoefekt

Sæby HK – Jura Committee 13 – 17
9. – 10. plads

Kl. 12.00 // 8 juli
@ Skofije-Skoda

GRUPPESPIL

Jura Committee – Sæby HK 11 – 14

Kl. 14.40 // 4 juli
@ SRC Bonifika 1 – Ekoefekt

HC Tatran Stupava – Sæby HK 10 – 6

Kl. 16.40 // 4 juli
@ SRC Bonafika 1 – Ekoefekt

Sæby HK – Veseli Nad Moravu 13 – 10

Kl. 17.30 // 5 juli
@ Sola Koper – Luka Koper

Sæby HK – TJ Sokol Poruba 10 – 21

Kl. 18.40 // 6 juli
@ Bonifika 2 – Hummel 2

STILLING

HoldK/V/U/TMålPoint
TJ SOKOL PORUBA4/4/0/0+228
HC TATRAN4/2/0/2+04
SÆBY HK4/2/0/2-94
JURA COMMITTEE4/2/0/2-24
VESELI NAD MORAVU4/0/0/4-150

SPONSORER

U16 DRENGE A
15. plads

SLUTSPIL

SLUTSPIL

Sæby HK – RK Mevescak ZG 12 – 15
13. – 16. plads

Kl. 8.40 // 7 juli
@ Tehniska Sola-Target

HC Schoten – Sæby HK 7 – 15
15. – 16. plads

Kl. 10.00 // 8 juli
@ Tehniska Sola-Target

GRUPPESPIL

Langhus IL – Sæby HK 6 – 6

Kl. 13.20 // 4 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

HIB Graz B – Sæby HK 14 – 10

Kl. 14.40 // 4 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

Sæby HK – Urdilez Eskubaloia 12 – 6

Kl. 12.00 // 5 juli
@ Sola Koper-Luka Koper

RD Koper 2013 – SÆBY HK 15 – 11

Kl. 16.40 // 6 juli
@ Sola Koper-Luka Koper

STILLING

HoldK/V/U/TMålPoint
LANGHUS IL4/3/1/0+147
RD KOPER 20134/3/0/1+96
HIB GRAZ B4/2/0/2-24
SÆBY HK A4/1/1/2-23
URDILIZ ESKUBALOIA4/0/0/4-190

SPONSORER

U16 DRENGE B
9. plads

SLUTSPIL

SLUTSPIL

Sæby HK – Balonmano Culeredo 21 – 10
9. – 12. plads

Kl. 13.20 // 7 juli
@ Tehniska Sola-Target

Sæby HK – HTE 18 – 14
9. – 10. plads

Kl. 13.20 // 8 juli
@ Tehniska Sola-Target

GRUPPESPIL

RK Brezice – Sæby HK 18 – 17

Kl. 10.40 // 4 juli
@ Tehniska Sola-Target

HIB Graz A – Sæby HK 18 – 20

Kl. 8.40 // 5 juli
@ Tehniska Sola-Target

RD Izola – Sæby HK 16 – 12

Kl. 12.40 // 5 juli
@ Tehniska Sola-Target

Balonmano Urdiliz – Sæby HK 9 – 18

Kl. 8.40 // 6 juli
@ Tehniska Sola-Target

R.O.C. Flemalle – Sæby HK 6 – 31

Kl. 10.00 // 6 juli
@ Tehniska Sola-Target

STILLING

HoldK/V/U/TMålPoint
RD IZOLA5/5/0/0+3610
RK BREZICE5/4/0/1+308
SÆBY HK B5/3/0/2+316
HIB GRAZ A5/2/0/3+244
R.O.C. FLEMALLE5/1/0/4-922
BALONMANO Urdiliz5/0/0/5-290

SPONSORER

UNG SENIOR HERRER
7. plads

SLUTSPIL

SLUTSPIL

RD Koper 2013 – Sæby HK 0 – 6
5 – 9. plads

Kl. 8.00 // 7 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

Fikezs – Sæby HK 22 – 22
5 – 9. plads

Kl. 14.00 // 7 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

GRUPPESPIL

Sæby HK – Sporting Nelo 13 – 19

Kl. 16.10 // 4 juli
@ Sola Koper – Luka Koper

Balonmano Culeredo – Sæby HK 18 – 19

Kl. 19.10 // 5 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

Elita – Sæby HK 12 – 11

Kl. 21.40 // 5 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

HTE – Sæby HK 0 – 6

Kl. 17.30 // 6 juli
@ Tehniska Sola-Target

STILLING

HoldK/V/U/TMålPoint
RD IZOLA5/5/0/0+3610
RK BREZICE5/4/0/1+308
SÆBY HK B5/3/0/2+316
HIB GRAZ A5/2/0/3+244
R.O.C. FLEMALLE5/1/0/4-922
BALONMANO Urdiliz5/0/0/5-290

SPONSORER

UNG SENIOR DAMER
1. plads

SLUTSPIL

SLUTSPIL

SEMIFINALE
Izolanke – Sæby HK 11 – 20

Kl. 22.10 // 7 juli
@ Central Igrisce-Porsche

FINALE
Ceta Team – Sæby HK 13 – 20

Kl. 18.00 // 8 juli
@ Central Igrisce-Porsche

GRUPPESPIL

Sæby HK  – Zurd Koper 18 – 11

Kl. 17.20 // 4 juli
@ Central Igrisce-Porsche

R.O.C. Flemalle – Sæby HK 8 – 29

Kl. 13.20 // 5 juli
@ Sola Koper – Luka Koper

Radlice Praha – Sæby HK 10 – 28

Kl. 17.20 // 6 juli
@ Centralno Igrisce-Porsche

STILLING

HoldK/V/U/TMålPoint
SÆBY HK3/3/0/0+466
ZURD KOPER3/2/0/1+14
RADLICE PRAHA3/1/0/2-102
R.O.C. FLEMALLE3/0/0/3-370

SPONSORER

PROGRAM

Søndag 1 JuliAfgang fra Sæby Fritidscenter kl. 9.00
Mandag 2 JuliAnkomst til Koper, Slovenien
Tirsdag 3 JuliHyggedag / fridag
Onsdag 4 JuliIndledende kampe og åbningsceremoni (aften)
Torsdag 5 JuliIndledende kampe
Fredag 6 JuliIndledende kampe
Lørdag 7 JuliSlutspils kampe
Søndag 8 JuliSemifinale/finale kampe og afslutningsceremoni.
Afgang hjem til Sæby
Mandag 9 JuliAnkomst til Sæby Fritidscenter

KONTAKT TIL TURUDVALGET

Henrik3025 3116Claus B2346 3894
Sus2534 2113Lars2097 8816
Allan2372 0665Steffen2228 5013
Rene4279 4141Claus3032 8019
Tina2512 7990Sus T2444 2813

#WorkHardPlayHarder

#HuskLommepenge #HuskPAS

INFORMATION OM TUREN

Vi har tidligere deltaget i EUROFEST og det må siges at være med stor succes.
Det har derfor ikke været svært at tage beslutningen om, at turen igen i 2018 skal gå til Slovenien,
hvor turneringen afholdes for 26. gang.

Håndboldstævnet EUROFEST afholdes i Slovenien, i den lille hyggelige by Koper, som er landets vigtigste og største havneby. Koper er en by man kun kan komme til at holde af, da man føler sig velkommen lige fra start. Lokalbefolkningen er meget venlige og imødekommende, og man har ingen grund til ikke at føle sig tryg, når man færdes rundt omkring i byen. En rigtig god by at komme til, både som håndboldspiller men også for de familier der vælger at tage med og holde ferie samtidig.

Stævnet er for piger og drenge i alderen 12 år til senior og danner den perfekte ramme for styrkelse af sociale relationer på alle årgange, og ikke mindst byder stævnet på mange gode oplevelser med andre håndboldspillere fra lande som Polen, Canada, Indien, Taiwan osv.

Der overnattes på skoler og der spilles kampe på pladser, i haller eller ved stranden, alt sammen er med til at give spillerne en anden forståelse af andre unge, uanset hvor i verden de kommer fra.

Med håndbold hold fra hele verden bliver stævnet afholdt i et brag af en oplevelse.

24th EUROFEST 2016 @ IZOLA, SLOVENIEN